WAG54G v2.0 problems :?

Discussion in 'Other Linksys Equipment' started by fireonur, Feb 12, 2006.

 1. fireonur

  fireonur Network Guru Member

  hi guyz

  i've WAG54G v2 adsl modem with a lot of problems!
  Firmware Version: 1.00.19

  lemme line them,

  1) vpn is not working correctly & stable. it connects sometimes and sometimes does not. even it connects, it doesnt keep the connection alive.

  2) dhcp server is all bullshit. 192.168.1.64 is the default ip pool starting address. i configured modem to use the pool starting 192.168.1.2, still my compz get 192.168.1.64,65 and goes on.

  3) http://xthost.info/wageu/EU/WAG54GV2-EU_AnnexA_ETSI_v1.01.27.zip -> is this the latest firmware for my device ? i live in turkey, and annex a is used. please help about which firmware to upgrade. i'm so confused about this :?

  thanx
   
 2. Murk

  Murk Network Guru Member

  VPN özelliği malesef hiçbir versiyonda doğru düzgün çalışmıyor ama son sürümlerde 1.00.19'a oranla çok daha stabil olduğunu söyleyebilirim. Ben şuanda 1.01.27 sürümünü kullanıyorum ve henüz bir problemle karşılaşmadım. Bu sürümü http://xthost.info/wag/ adresinden indirebilirsin.
   
 3. fireonur

  fireonur Network Guru Member

  ahh bir türk :)
  öncelikle yanıtın için teşekkür ederim.
  VPN özellikle WAG54G için neredeyse kullanılamaz diyebilirim. Sırf bu yüzden, yani VPN yüzünden Zyxel modeme geçtik firma olarak. 4 tane site var ve bir tane de ben olacağım evde, ama benim linksys modem bir türlü bağlanmıyor Zyxel modemlere. Linksys modeme de bir bağlanıyor bir kopuyor, stabil değil.
  Firmware'i deneyeceğim, teşekkür ederim tekrar ilgin için.
   
 1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
  By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
  Dismiss Notice